Región Banskej Štiavnice

Kedysi najdôležitejšie mesto v stredovekej Európe je dnes malebným mestečkom s bohatou historickou architektúrou a s bohatým kultúrnym životom. Pompézne domy mešťanov či malebné banícke domčeky, úzke romantické uličky a stovky schodov vás vtiahnu svojou čarovnou atmosférou. Banská Štiavnica je zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a mnohí ju považujú za najfotogenickejšie mesto na Slovensku.

Centrum Štiavnice

Banská Štiavnica je malebné a fotogenické mesto. V úzkom údolí stoja kostoly, paláce bohatých ťažiarov a meštianske domy, v kopcoch nad nimi sú učupené malé banícke domčeky. To všetko je pospájané romantickými uličkami a chodníkmi so stovkami schodov. Neobíďte štiavnické korzo – vyvýšený chodník Trotuár alebo Ružovú ulicu. Za krásnym výhľadom sa oplatí vyšliapať aj vyššie.

Bane

Bola by škoda nenavštíviť v Banskej Štiavnici baňu. Vyzbrojení plášťom, helmou a baníckou lampou sfárate do podzemia a na vlastnej koži zažijete, ako sa dolovalo. Vyberte si zo štyroch možností podľa času, miesta a náročnosti.

Tajchy

Štiavnické tajchy sú miláčikom domácich aj návštevníkov. Baníci kedysi vybudovali neuveriteľné vodné dielo. Šesťdesiat medzi sebou prepojených vodných nádrží dodávalo energiu prosperujúcemu baníctvu. Zostalo ich 24, harmonicky zrastených s prírodou. Ponúkajú prírodné kúpanie, člnkovanie, rybačku, v zime korčuľovanie a romantické prechádzky k nim. Od tajchu Veľká vodárenská s vodou tyrkysovej farby vás delí iba 15-minútová prechádzka z Námestia Sv. Trojice.

Botanická záhrada a Banícka akadémia

V Štiavnici je všetko hore kopcom alebo dolu kopcom. Dobre padne načerpať energiu v starej botanickej záhrade, kde rastú sekvoje aj japonský céder. Záhrada obklopuje budovy slávnej Baníckej akadémie, prvej univerzity svojho druhu na svete.

Nový Zámok

Spolu s Kalváriou je ďalšou vizuálnou ikonou Banskej Štiavnice. Jeho silueta je v rámci Európy jedinečná, pripomína raketu. Nový zámok slúžil počas tureckého nebezpečenstva ako pevnosť a zároveň ako signálna veža v obrannom systéme stredoslovenských banských miest. Dnes ponúka expozíciu o bojoch proti „Turkovi“ s ukážkami zbraní a výhľad do širokého okolia. Neďaleko je židovský cintorín.

Starý Zámok

Je starým srdcom mesta a obrazom jeho histórie v skratke. Bol prvým kostolom, impozantná loď pojala viac ako 1 000 ľudí. Mal strategickú polohu, a tak bol najskôr opevnený, a potom celý prebudovaný na pevnosť. Dnes je tu napríklad fajkárska dielňa, kováčska expozícia, stará mučiareň vo veži Himmelreich a expozícia originálov sôch z Kalvárie. Nájdite si čas na jeho návštevu!

Kammerhof

Kammerhof vznikol v polovici 16. storočia spojením viacerých meštianskych domov. Postupnými prestavbami vznikol na tie časy impozantný objekt s prvkami všetkých stavebných slohov. Bol sídlom úradu, ktorý spravoval bane, huty a mincovne na strednom Slovensku. Dnes sa v expozíciách Kammerhofu dozviete o histórii baníctva na Slovensku a o slávnej Baníckej akadémii, nájdete tam makety banských zariadení a vybavenie laboratórií. Konajú sa tam výborné dielničky pre deti.

Kalvária

Štiavnická kalvária patrí k najkrajším barokovým kalváriám v Európe. Stojí na kopci Scharfenberg, vidno ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu. Po rekonštrukcii sa stala jedným z najnavštevovanejších miest regiónu.

Kostol sv. Kataríny

Neskorogotický Kostol sv. Kataríny patrí k najkrajším kostolom v Banskej Štiavnici. Pôvodný hlavný oltár pochádzal z dielne neznámeho domáceho majstra. Tabuľové obrazy z oltára sú roztratené po svete. Jediný obraz zo vzácnej kolekcie, obraz Narodenia Pána, je na Slovensku v kostole vo Svätom Antone, dve sochy zo starého oltára sú v Galérii Jozefa Kollára na Námestí Svätej Trojice.

Kaštieľ a múzeum vo Svätom Antone

Múzeum patrí k najzaujímavejším na Slovensku. Až do roku 1944 žil vo svätom Antone bulharský cár Coburg, preto je kaštieľ zachovaný v pôvodnom stave. Tisíce trofejí na chodbách, originálne tapety či obrazy známych maliarov korunuje krásna zbierka starého nábytku. Zlatý salón darovala Mária Terézia dcére Márii Antoinette ako svadobný dar. Celé spodné poschodie je venované poľovníckej expozícii. Kaštieľ je obklopený parkom.

Jazero Počúvadlo a Sitno

V hlbinách Sitna sú podľa starej legendy zakliati rytieri, ktorí raz prídu na pomoc Slovákom. Jeden z prvých turistických oddielov v Európe tu vyznačil turistické trasy a postavil vyhliadku. Zo skál na Sitne je jedinečný výhľad na celé okolie. Lokalita sa stala kultovou vďaka Počúvadlianskemu jazeru, jednému z najkrajších v regióne. Dá sa tam člnkovať a kúpať, na deti čaká gazdovská mini zoo. Výstup na Sitno trvá 1,5 hodiny, výlet plánujte aspoň na pol dňa.