Majstrovstvá sveta v ryžovaní zlata

06. 08. 2018 - 11. 08. 2018

Vedeli ste, že sa u nás stále nachádzajú ložiská zlata, ktoré neboli doposiaľ odhalené? Chcete vedieť, ako sa ryžuje zlato a ako vyzerá práca zlatokopa? Dozviete sa to priamo u nás, na jedinečnej akcii medzinárodného významu.

Profesionálni zlatokopi Vám ukážu, ako dostanete drobné zrnká, tzv. zlatinky z piesku a ako sa pracuje s ryžovacou miskou. Celú súťaž v ryžovaní zlata budú sprevádzať rôzne akcie pre deti, mládež aj dospelých.

História ryžovania zlata sa na území dnešného Slovenska datuje už od 12 a 13. storočia. Prvé súťaže v ryžovaní zlata sa uskutočnili v roku 1979. Odvtedy sa konali každoročne, najprv v rámci Československa, od roku 1993 už majú obe krajiny, tak Slovensko ako aj Česká republika, samostatné súťaže.

Slovenská asociácia zlatokopov (SGA) vznikla v roku 1993. O päť rokov neskôr zorganizovala European Gold Panning Championship v Hodruši-Hámre a Majstrovstvá sveta v ryžovaní zlata v obci Revišťské Podzámčie.

SGA získala právo usporiadať súťaž zlatokopov opäť. Akcia sa uskutoční v športovo rekreačnom komplexe Salamandra Resort, v blízkosti bane Rozália, a to v termíne 6. až 11. augusta 2018.