Banská Štiavnica

Centrum Štiavnice

Banská Štiavnica je malebné a fotogenické mesto aj v zimných mesiacoch. V úzkom údolí stoja kostoly, paláce bohatých ťažiarov a meštianske domy, v kopcoch nad nimi sú učupené malé banícke domčeky. To všetko je pospájané romantickými uličkami a chodníkmi so stovkami schodov. Neobíďte štiavnické korzo – vyvýšený chodník Trotuár alebo Ružovú ulicu. Za krásnym výhľadom sa oplatí vyšliapať aj vyššie.

Tajchy

Štiavnické tajchy sú miláčikom domácich aj návštevníkov. Baníci kedysi vybudovali neuveriteľné vodné dielo. Šesťdesiat medzi sebou prepojených vodných nádrží dodávalo energiu prosperujúcemu baníctvu. Zostalo ich 24, harmonicky zrastených s prírodou. Okolo nich sa ľudia prechádzajú, chodia sa k nim korčuľovať. Od tajchu Veľká vodárenská s vodou tyrkysovej farby vás delí iba 15-minútová prechádzka z Námestia Sv. Trojice.

Nový zámok

Spolu s Kalváriou je ďalšou vizuálnou ikonou Banskej Štiavnice. Jeho silueta je v rámci Európy jedinečná, pripomína raketu. Nový zámok slúžil počas tureckého nebezpečenstva ako pevnosť a zároveň ako signálna veža v obrannom systéme stredoslovenských banských miest. Dnes ponúka expozíciu o bojoch proti „Turkovi“ s ukážkami zbraní a výhľad do širokého okolia. Neďaleko je židovský cintorín.

Starý zámok

Je starým srdcom mesta a obrazom jeho histórie v skratke. Bol prvým kostolom, impozantná loď pojala viac ako 1 000 ľudí. Mal strategickú polohu, a tak bol najskôr opevnený, a potom celý prebudovaný na pevnosť. Dnes je tu napríklad fajkárska dielňa, kováčska expozícia, stará mučiareň vo veži Himmelreich a expozícia originálov sôch z Kalvárie. Nájdite si čas na jeho návštevu!

Kammerhof

Kammerhof vznikol v polovici 16. storočia spojením viacerých meštianskych domov. Postupnými prestavbami vznikol na tie časy impozantný objekt s prvkami všetkých stavebných slohov. Bol sídlom úradu, ktorý spravoval bane, huty a mincovne na strednom Slovensku. Dnes sa v expozíciách Kammerhofu dozviete o histórii baníctva na Slovensku a o slávnej Baníckej akadémii, nájdete tam makety banských zariadení a vybavenie laboratórií. Konajú sa tam výborné dielničky pre deti.

Kalvária

Štiavnická kalvária patrí k najkrajším barokovým kalváriám v Európe. Stojí na kopci Scharfenberg, vidno ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu. Po rekonštrukcii sa stala jedným z najnavštevovanejších miest regiónu.

Kostol sv. Kataríny

Neskorogotický Kostol sv. Kataríny patrí k najkrajším kostolom v Banskej Štiavnici. Pôvodný hlavný oltár pochádzal z dielne neznámeho domáceho majstra. Tabuľové obrazy z oltára sú roztratené po svete. Jediný obraz zo vzácnej kolekcie, obraz Narodenia Pána, je na Slovensku v kostole vo Svätom Antone, dve sochy zo starého oltára sú v Galérii Jozefa Kollára na Námestí Svätej Trojice.