Ako zorganizovať zimný teambuilding, na ktorý nikto nezabudne
Usporiadať teambuilding, ktorý nebude len o ,,zabití“ času mimo kancelárie, ale naozaj prinesie benefity pre zamestnancov aj vedenie firmy, nie je až také jednoduché. Je to hlavne o dôkladnom premyslení eventu a jeho naplánovaní krok za krokom. Ak ho navyše plánujete počas zimných mesiacov, dbajte aj na správny výber miesta usporiadania s dostatkom aktivít vhodných na teambuilding, aj keď vonku zúri snehová víchrica. Prečítajte si zoznam úloh pred, počas a po zorganizovaní teambuildingu, aby sa vám investícia doňho naozaj vyplatila.
Všetko začína v hlave organizátora
Základom je stanoviť si účel a očakávania, čo má teambuilding vo firme vyriešiť. Rovnako aj zamestnancom by malo byť vysvetlené, prečo sa event organizuje. Inak sa môže stať, že ho budú považovať za zbytočne strávený čas, alebo sa budú nudiť.
Zvoľte termín a miesto teambuildingu. Overte si kapacitu a obsadenosť v daný termín a uvažujte, čo všetko by mal vybraný ,,lokál“ ponúkať, aby zapadol do vášho konceptu (športové aktivity, školiace miestnosti, reštauráciu, možnosť cateringu atď.).
Zistite, koľko ľudí z firmy sa zúčastní.
Stanovte si, aký dlhý čas si naň vyhradíte. Aby sa mali kolegovia možnosť viac spoznať, uvoľniť a zároveň aby zrealizovali spoločné teambuilding aktivity na rozvíjanie komunikácie, súdržnosti či na vyriešenie konfliktov, odporúčame vyhradiť si naň minimálne celý deň (pri vycestovaní aj s možnosťou prespatia).
Naplánujte si budget, do ktorého okrem ubytovania zahrniete aj výdavky na stravu, dopravu, všetky doplnkové materiály potrebné pri aktivitách, školeniach atď.
Je dôležité všetky informácie a zmeny odkomunikovať vo firme: napríklad ak je niečo, čo si zamestnanci platia mimo budgetu, odporúčanie, aké veci na oblečenie si zabaliť, informácie o intoleranciách vrámci stravovania, o zdravotných problémoch jednotlivcov atď. Najlepšie spravíte, ak poveríte niekoho kompetentného, na ktorého sa účastníci môžu obrátiť s otázkami ešte pred samotným výjazdom.
Počas teambuildingu priebežne kontrolujte, či sa držíte plánu
Podľa stanoveného cieľa si zvoľte aj adekvátne teambuildingové aktivity. Pravdepodobne neulahodíte vždy všetkým zúčastnením, ale snažte sa aspoň o rôznorodosť, nech si každý zamestnanec nájde to ,,svoje“. Platí aj pravidlo, že účasť na nich by mala byť dobrovoľná.
Majte pripravený harmonogram náhradných aktivít či výletov. Plán B využite v prípade neočakávaných udalostí či pri zmene počasia.
Sledujte, či napĺňate stanovený účel teambuildingu, no buďte flexibilní a prispôsobte sa situácii, ak to neprebieha ideálne.
Bilancia po návrate
Poďakujte zamestnancom (aj organizátorom) za účasť.
Vyúčtujte finálne náklady.
Požiadajte účastníkov o názory na priebeh eventu a spätnú väzbu, aby ste vedeli zlepšiť organizačne alebo obsahovo ďalší firemný teambuilding.
Zimný teambuilding v hoteli Salamandra ulahodí športovcom aj fajnšmekrom
Tipy na zorganizovanie kvalitného teambuildinguuž poznáte. Kde ich však všetky zúžitkovať v praxi v týchto chladných mesiacoch? Wellness Hotel Salamandra v Štiavnických vrchoch ponúka špičkové služby, bohato vybavené vnútorné priestory aj aktivity na zasneženom kopci. Doprajte tak svojmu pracovnému tímu rôzne športové aktivity ako lyžovanie na lyžiarskom svahu hneď pri hoteli, beh na snežniciach či originálne súťaže v rámci zimnej firemnej olympiády. Športové výkony a vymrznutie na čerstvom vzduchu vykompenzuje pozvanie kolegov na wellness, masáže či lahodnú večeru a drinky v štýlových priestoroch reštaurácie.
Plánovanie nezabudnuteľného firemného teambuildingu si nenechávajte na poslednú chvíľu. Ak ste väčšia firma, začnite v dostatočnom predstihu, aj niekoľko mesiacov pred vybratým termínom. Pri vyššom počte ľudí odporúčame osloviť profesionálov, ktorí už majú s takýmitoeventmi skúsenosti. Ak nechcete platiť za externú agentúru, určite si nechajte poradiť od manažérov a personálu hotela. Tí najlepšie vedia, ako vyskladať zábavný aj motivačný program v priestoroch a okolí hotela tak, aby si pracovný kolektív odniesol z neho čo najviac.